Inszemináció
Az inszemináció gyakran alkalmazott asszisztált reprodukciós eljárás meddőség esetén. Az inszemináció során az előkezelt és lecentrifugált (koncentrált) spermiumokat peteérés idején közvetlenül juttatjuk a méhüregbe, ezáltal kikerüljük a hüvely savanyú vegyhatását, a méhnyak váladék gátló hatását, valamint sűrített, jó mozgású és életképességű spermiumokat juttatunk a petesejt közelébe.
Feltételei:
- Bizonyítottan átjárható petevezeték(ek) (megelőzően HSG, HyCoSy vagy laparoscopia (hastükrözéses petevezető átjárhatósági vizsgálat), hiszteroszkópia (méhtükrözés) végzése kötelező!
- Hormonális kivizsgálás
- Megfelelő spermalelet
- Bizonyított tüszőérés (kezelés nélkül vagy indukciós kezeléssel)
Az inszemináció javallatai:
- Ismeretlen eredetű meddőség
- Női eredetű meddőség
- Méhnyak eredetű
- Enyhe és közepes fokú endometriosis
- Peteérés zavar
- Férfi eredetű meddőség
- Csökkent spermiumszám (<20 millió/ml)
- Csökkent jó minőségű spermium (<30% normál alakú, <50% jól mozgó)
- Magömlési zavarok
- Merevedési zavarok
- Anatómiai ok (hypospadiasis)
- Pszichés okok
- Immunológiai okok
- kombinált okok
Spermanyerés:
3-5 napos önmegtartóztatás után az inszemináció előtt maximum 2 órával nyert friss ondót a páciens steril edényben adja le, melyen feltüntetjük a partner nevét, és a spermanyerés idejét. A spermanyerést maszturbációval, lehet végezni.
Inszemináció menete:
Az inszeminációt kizárólag a klinikán, steril körülmények mellett végezzük, megfelelő dokumentáció mellett.
A leadott spermát előkészítjük (centrifugálás, sűrítés, mosás, ellenőrzés) és egy vékony, speciális katéterbe szívjuk fel.
Ezután a vizsgálóágyra fekve feltárjuk a méhszájat, a hüvelyt steril fiziológiás sóoldattal kiöblítjük és a méhnyakon keresztül felvezetett katéteren át az anyagot bejuttatjuk a méhüregbe.
Ezután 15-20 percig kissé megdöntött állapotban fekve kell maradni.
Az idő letelte után a páciens panaszmentes esetben távozhat.
A kezelés napján és az azt követő 2-3 napban érdemes még az inszemináción felül még házaséletet is élni, hogy a spontán teherbeeséssel fokozzuk a fogamzás lehetőségét.